Przemysł kosmiczny

Posiadam ponad 15 lat doświadczenia pracy w sektorze kosmicznym oraz badawczo-rozwojowym. W tym czasie miałem okazję pracować z szeroką gamą podmiotów, od agencji kosmicznych, przez fundusze Venture Capital po światowych liderów w obszarze R&D.

Sektor kosmiczny zmienia się niezwykle szybko, zarówno w Polsce jak i na świecie. Zaledwie w ciągu ostatnich kilku lat na rynkach światowych dokonała się rewolucja w segmentach:

  • wyniesienia – m.in pojawienie się tanich dostawców wyniesienia na orbitę, jak np. SpaceX, oraz rozwój całego segmentu logistyki orbitalnej opartej na holownikach kosmicznych,
  • kosmicznym – w tym pojawienie się CubeSatów i mikrosatelitów o potencjale rok w rok zbliżającym się do standardowych, dużych satelitów,
  • naziemnym – pojawienie się m.in. modelu sprzedaży usługi Ground Segment as a Service.

Pojawiają się nowe modele sprzedaży zasobów kosmicznych (time-share, Satellite-as-a-Service, Space-Data-as-a-Service, itp.). Na rynek wchodzą zupełnie nowi gracze określani jako New Space, konkurujący z ugruntowanymi graczami z sektora tzw. legacy. Terminy realizacji całych programów kosmicznych skracają się do zaledwie kilku lat, zmuszając dostawców do transformacji strategii rozwoju produktów kosmicznych. Postępuje wertykalna integracja dostawców produktów i usług kosmicznych. Pojedyncze misje kosmiczne wypierane są przez modele oparte na konstelacjach satelitarnych rokrocznie uzupełnianych o satelity nowych generacji. Pojawia się też coraz więcej podmiotów zainteresowanych pojawieniem się na mapie sektora kosmicznego, od instytucji publicznych przez strategicznych inwestorów aż do indywidualnych przedsiębiorców.

Opisywane powyżej przemiany to zaledwie wierzchołek góry lodowej jaką jest obecny krajowy i światowy rynek kosmiczny.

Doświadczenie

Od kilkunastu lat mam okazję zdobywać doświadczenie w branży kosmicznej oraz badawczo-rozwojowej, pracując oraz realizując zlecenia dla takich podmiotów jak:

  • Europejska Agencja Kosmiczna (jako ekspert ESA Business Incubation Centre, reprezentant Polski w jednym z ESA Advisory Committees , kierownik biura ESA ESERO oraz członek zespołu doradczego ESA Discovery Preparation and Technology Development)
  • Polska Agencja Kosmiczna (jako członek Rady Naukowej)
  • Creotech Instruments S.A. – największa polska firma z branży kosmicznej (jako zastępca dyrektora ds produktów kosmicznych oraz kierownik szeregu projektów, w tym m.in.: konstelacji trzech satelitów PIAST; nowego silnika kosmicznego POLON oraz orbitalnego systemu detekcji śmieci kosmicznych DSTAR)
  • Fundusze VC (jako konsultant odpowiedzialny za przeprowadzenie due-dilligence technologicznego start-upów kosmicznych)
  • Prywatny bank inwestycyjny (jako konsultant merytoryczny wspierający przygotowanie wniosku o finansowanie dla projektu kosmicznego)
  • Polski start-up technologiczny zainteresowany wejściem do branży kosmicznej (jako kierownik projektu doradczego)
  • Polski start-up kosmiczny poszukujący niezależnego audytora (jako audytor merytoryczny projektu rozwoju technologii kosmicznej)
  • Globalna firma z obszaru badawczo-rozwojowego (jako konsultant odpowiedzialny za opracowanie prognozy polskiego potencjału badawczo-rozwojowego na potrzeby uruchomienia w Polsce hub’u R&D firmy)
  • Globalna firma technologiczna (jako konsultant realizujący szkolenia dla pracowników przygotowujących się do uruchomienia nowego departamentu R&D)
  • Polska firma technologiczna (jako konsultant odpowiedzialny za rozwój produktu z obszaru IT, wdrażanego na kilkunastu rynkach światowych, w tym w kilku firmach z listy Global 500)
  • Dom medialny (jako konsultant odpowiedzialny za przygotowanie futurystycznej prognozy rozwoju sektora kosmicznego na potrzeby powstającego projektu multimedialnego)
  • Centrum nauki (jako konsultant odpowiedzialny za opracowanie polskiej wersji wystawy o tematyce technologicznej)
  • Instytucja naukowa zainteresowana realizacją misji kosmicznej (jako opiekun projektu doradczego)
  • Instytucja akademicka poszukująca wykładowcy z branży kosmicznej (jako wykładowca i współtwórca programu nauczania dla profesjonalistów)
  • Podmiot publiczny realizujący projekt z zakresu rozwoju kadr dla sektora kosmicznego (jako ekspert/doradca)
  • Autor książki z gatunku science-fiction (jako doradca merytoryczny)

W ramach wykonywanych obowiązków, miałem okazję współpracować ze światowymi liderami w obszarze technologii kosmicznych, w tym firmami takimi jak: SpaceX, Boeing, Airbus Defence & Space, RTX Corporation (dawniej Raytheon Technologies), Planetek, Kongsberg, Safran, Thales Alenia Space, OHB, Terma, DHV Technologies, Exolaunch, Satlantis i wieloma innymi.

Poza branżą kosmiczną współpracowałem komercyjnie między innymi z takimi podmiotami jak: Amazon, Sunfish Partners, Adamed, AstraZeneca, British Council, Business & Culture, Tengent, Lighthouse, Walk, Ecorys, Tetos, YPO Gold, Brainly, Skriware, Hevelianum, Centrum Nauki Kopernik, Uniwersytet Warszawski oraz Wojskowa Akademia Techniczna.

Chętnie dzielę się swoim doświadczeniem w obszarze branży kosmicznej, jak wskazują na to powyższe przykłady. W przypadku każdego z realizowanych projektów doradczych wnioskuję uprzednio o zgodę pracodawcy. Zapraszam do kontaktu.